اخبار دفتر

بحران منابع آب بزرگترین تهدید برای کشور است

سرپرست دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی:

بحران منابع آب بزرگترین تهدید برای کشور است

سرپرست دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم همراهی همه دستگاه ها برای مدیریت بحران آب، گفت: بزرگترین تهدیدی که اکنون در کشور وجود دارد، بحران منابع آب است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مراسم رونمایی از فیلم مستند «میراب» به کارگردانی محسن اسلام‌زاده و تولید سازمان هنری رسانه‌ای اوج در فرهنگسرای رسانه برگزار شد. این فیلم مستند روایتی متفاوت از معضل آب در سیستان و چالش حق‌آبه است که بین ایران و افغانستان خبرساز شده است.

در این مراسم نمایندگانی از سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف حضور داشتند و چهره‌هایی از وزارت نیرو، سازمان حفاظت از محیط زیست، مجلس شورای اسلامی، اساتید دانشگاه و... سخنرانی کردند.
در این مراسم، دکتر امید صدیقی سوادکوهی سرپرست دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه چالشی که هم‌اکنون در حوزه مدیریت منابع آب با آن روبه‌رو هستیم، دو موضوع است، اظهار کرد: در طی چند دهه گذشته، در حوزه دیپلماسی و مذاکرات با کشورهای همسایه غفلت بزرگی داشتیم و عمدتا فقط مشغول یکسری مذاکرات فرسایشی بودیم. علاوه براین، مشکل دیگر، گسستگی و ضعف در یکپارچگی مدیریت است. متاسفانه همه دستگاه‌ها جزیره‌ای کار می‌کنند و هر کس می‌خواهد کار خود را پیش ببرد.
وی تصریح کرد: نکته دیگر ضعف در داخل است؛ علاوه بر اینکه در حوزه بین‌الملل و دیپلماسی کشورهای همسایه ضعف داشتیم، در داخل نیز با ضعف مدیریت بر منابع آب، مشکلات را تشدید کرده‌ایم. اگر به چند دهه اخیر نگاه کنیم، می‌بینیم که در حوزه‌های دیپلماسی کاملا غفلت کردیم و تقریبا تماشاگر بوده‌ایم. در داخل نیز در حوضه آبریز هامون شاهد برداشت‌های بی‌رویه‌ و راندمان پایین هستیم. 
صدیقی سوادکوهی در ادامه گفت: ما کشاورزی را به صورت کاملا ناپایدار توسعه دادیم و با مصرف شدید آب، عدم رعایت الگوی کشت و... مشکلات را تشدید کرده‌ایم. من فکر می‌کنم که در وضعیت فعلی همه دستگاه‌های کشور باید برای مدیریت آب بسیج شوند تا از این بحران خارج شویم. به نظرم بزرگترین تهدیدی که اکنون در کشور وجود دارد، بحران منابع آب است.
 
بيشتر