1395/6/6 شنبه

کتاب رهیافت برنامه ریزی محیط زیست مبتنی بر حقوق بشر به قلم دکتر ضیاء الدین الماسی مدیر کل دفتر بررسی آلودگی های دریایی از سوی انتشارات علم کشاورزی ایران منتشر شد. در خلال بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که با شعار «فردا برای برای خواندن دیر است…» برگزار شد، از کتاب رهیافت برنامه ریزی محیط زیست مبتنی بر حقوق بشر، رونمایی گردید .
دکتر الماسی در مراسم رونمایی  کتاب اظهار نمود : در‌ این کتاب تلاش شده با مرور دسته‌ای از اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق بشر و محیط زیست نشان داده شود که چگونه تحقق حقوق بشر، درگرو سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های محیط زیستی است و می‌تواند به عنوان هدف برنامه‌ریزی محیط زیست برگزیده شود. وی افزود: از دیگر سو، حقوق بشر، به عنوان موضوع آرمانی بشریت و جامعه بین‌الملل، برخوردار از ظرفیت بالای حمایت و اعمال قانون در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای و ملّی است. لذا رویکرد حقاظت محیط زیست به منزله حق بشری، باعث می‌شود که دیدگاه توسعه‌گرایانه‌ای که اجازه می‌دهد محیط زیست در برابر رشد اقتصادی فدا شود، به عقب رانده شود.

کتاب اثرات محیط زیستی تاسیسات آب شیرین کن بر اکوسیستم های دریایی توسط غلامعباس رضایی، فرزاد زندی و رضا گلشنی از کارشناسان دفتر بررسی آلودگی دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و نیما پورنگ از کارشناسان موسسه تحقیقات شیلات و با حمایت معاونت محیط زیست دریایی و اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان تالیف شده است.
این کتاب در خصوص فرایندهای مختلف مورد استفاده در منطقه خلیج فارس و کشورهای حاشیه آن و دیگر نقاط دنیا و تاثیرات محیط زیستی این فرایندها بر اکوسیستم های دریایی و بهترین راه های انتخاب این تاسیسات و پایش آنها تالیف و چاپ شده و در اختیار نهادهای دولتی و غیردولتی مسوول و بهره برداران از دریا و سایر علاقه مندان قرار می گیرد.